Haber

Türkiye’nin yerli sonda roketi başarıyla test edildi

Savunma Sanayii Başkanlığı(SSB), ROKETSAN tarafından geliştirilen Türkiye’nin yerli ve milli sonda roketinin İğneada’da başarıyla fırlatıldığını ve test edildiğini bildirdi.

SSB’nin eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda, yerli ve milli roket testi hakkında bilgi verildi.

Yapılan paylaşımda, Türkiye’nin uzaya erişim çalışmaları kapsamında ileri mühendislik teknolojileriyle geliştirilen sonda roketinin başarıyla fırlatıldığı belirtildi. Tüm kritik alt sistemleri yerli, milli ve özgün olarak ROKETSAN tarafından geliştirilen roketimizin başarılı fırlatma testinde ülkemize başarılar dileriz.‘ kullanıldı.

‘Türk Yüzyılının uzay teknolojilerine damga vurduğunun haberi’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da sosyal medya hesabından konuyu değerlendirdi.

vur, ” Birkaç cümle ile özetlenen bu başarı, uzay teknolojilerine Türk Yüzyılı’nın mührünün habercisidir. Gelecek birçok güzel haberin habercisi. ROKETSAN mühendislerimizi yürekten kutluyorum.‘ belirtti.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yerli ve milli roket teknolojilerinde önemli bir eşiği daha aştıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

“Başarılı bir şekilde fırlattığımız roket teknolojilerimiz sayesinde uzay çalışmalarımız büyük bir ivme kazanacak. Düşünen, tasarlayan, geliştiren, üreten ve yöneten ROKETSAN’ımızın tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. İnsanlığın hakim olduğu zirve; yüksek teknolojilerimizi uzaya daha fazla taşımak ve şirketlerimizin hedeflerine ulaşmalarına destek olmak için kararlıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu