Ekonomi

Sarıgöl Ovası’nda üzüm hasadı başladı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde dünyaca ünlü çekirdeksiz sultan üzümünün yetiştirildiği Sarıgöl Ovası’ndaki bağlarda hasat dönemi hazırlıkları başladı.

Dünyaca ünlü kuru üzümün yetiştiği Sarıgöl Ovası’nda üzümler ihracata hazırlanmaktadır. Geçen hafta yağan yağmurlar nedeniyle bağların hastalanmaması için geceleri ilaçlama yapan çiftçiler, gündüz saatlerinde bağlarına gelerek bakımlarını ihmal etmiyor. Bağlardaki çalışmaları anlatan üzüm üreticisi Emin Cepel, “Kaliteli üzüm elde etmek için iyi ziraat uygulamaları ve ziraat mühendisleri kullanıyoruz. Bağlarda zirai ilaçlama, nohutsuz dal alma, gübreleme, damlama sulama, ayıklama gibi çalışmalar yapılıyor. Üzüm salkımının altına yaprak bırakır, uzun dallar keser, ızgaralar çizeriz. Yaparız” dedi. Cepel ayrıca dolu gibi olumsuz hava kurallarına karşı savunmak için üzümlerini aldığını söyledi.

Üretilen üzümün yüzde 85’inin ihraç edildiğini söyleyen Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Üzümün başkenti Sarıgöl Ovasıdır. Ayrıca sofralık çekirdekli 9 çeşit üzüm vardır. Kaliteli üzüm her zaman tercih edilir. paraya değer” dedi. – MANİSA

besikduzuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu