Ekonomi

“İstanbul’da ekmek 10 lira olabiliyor”

Seçim öncesi yapılan ekmek zammının önümüzdeki günlerde devreye alınması planlanıyor. Fırıncıların zam oranıyla ilgili çalışmalara başladığını söyleyen Ekmek Üreticileri Sendikası Lideri Cihan Kolivar, Haziran ayının ilk haftası itibarıyla 6 TL’den satılan ekmeğe zam yapmak istediklerini belirtti.

Sözcü’de yer alan habere göre piyasada özellikle 1 TL’de bir değişiklik olmadığını açıklayan Kolivar, hem bu sorundan kurtulmak hem de ertelenen zammı yapabilmek için ekmeğin fiyatının 10 TL’ye çıkabileceğini kaydetti.

Temmuz ayında işçilik artışlarının maliyetleri de artıracağını belirten Kolivar, fırıncının daha fazla beklemek istemediğini kaydetti. 240 gram ekmeğin 6 TL’ye satıldığını, 10 TL’ye satılacak ekmeğin ise 260 gram olabileceğini belirten Kolivar, İstanbul’daki fırınların kapasitesinin düştüğünü söyledi.

“Mutlaka ilçeden ilçeye fiyat farkı getirmeli”

İstanbul’un 35 ilçesinde 240 gram ekmeğin 6 TL’ye, 200 gram ekmeğin 5 TL’ye satıldığını belirten Kolivar, “Artık ağırlıkta bir standart olması gerekiyor. Kesinlikle ilçeden ilçeye fiyat farkı getirmemiz gerekiyor. Çünkü her semtin kirası ve diğer giderleri farklıdır. Hükümet sıfırdan başladı, öyleyse sıfırdan başlayalım. Maliyetleri düşürelim. Arabaları hizmetten çıkarmayı da düşünüyoruz. Fırınlardan mahalledeki bakkallara el arabalarıyla götürsek en az 30 bin TL tasarruf etmiş oluruz. Zincir marketler endüstriyel ekmek satsın. Bu ekmekleri satmayın. Vatandaş kıymetli ekmeği yemesin. Ucuz ekmek ancak bu şekilde yenilebilir” dedi.

Fırıncılar olarak maliyetleri düşürmek istediklerini belirten Kolivar, lisanssız fırınların haksız rekabete yol açtığını ve kayıtlı fırınların olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu